Pięć ciekawych informacji o Cracovii

Cracovia to drużyna nieoczywista. Przez wielu uważana za jeden z najbardziej charakterystycznych zespołów w Europie. Od początku istnienia piłkarze Cracovii występują w biało-czerwonych pasach, od których wzięły się przydomki krakowskiej drużyny. Wiernym kibicem Cracovii był Jan Paweł II, który lubił wspominać ten krakowski klub piłkarski. Wybraliśmy dla Was pięć ciekawostek dotyczących klubu z Grodu Kraka.

Pięć ciekawych informacji o Cracovii
foto: Peakpx

1. Drużyna z historią

Cracovia to jeden z najstarszych klubów w historii polskiej piłki nożnej. Powstanie krakowskiej drużyny datuje się na rok 1906, w którym to powołano do istnienia drużynę grającą w charakterystycznych pasiastych strojach. 4 czerwca 1906 roku w Krakowie odbył się mecz pomiędzy studentami, a zespołem Czarnych Lwów. To właśnie akademicy, określani historycznie także przodownikami, dali początek biało-czerwonej drużynie. Największe triumfy Cracovia święciła w okresie międzywojnia.

2. Jednokrotny zdobywca Pucharu Polski

Cracovia tylko jeden raz w swojej ponad stuletniej historii dotarła do finału rozgrywek o Puchar Polski. Co więcej, Pasom wówczas udało się zdobyć ten prestiżowy tytuł. Było to w sezonie 2019/2020 w którym Cracovia nie miała wcale łatwej przeprawy w drodze po trofeum. W 1/4 finału jako faworyzowana przez zakłady bukmacherskie drużyna wyszarpała zwycięstwo w dogrywce z GKS-em Tychy. W półfinale ku zaskoczeniu firm bukmacherskich wyeliminowała pewnie faworyta rozgrywek – Legię. W finale Cracovia zmierzyła się Lechią Gdańsk i po dogrywce zwyciężyła rezultatem 3:2.

3. Stabilizacja i bezpieczeństwo finansowe

Od czerwca 2004 roku prezesem spółki MKS Cracovia SSA jest polski biznesman Janusz Filipiak. Jest on właścicielem firmy informatycznej Comarch, będącej jednocześnie głównym sponsorem krakowskiego klubu. Filipiak od wielu lat zaliczany jest do grona najbogatszych Polaków. Cracovia pod skrzydłami Janusza Filipiaka stała się drużyną stabilną finansowo i zdeterminowaną do walki o najwyższe trofea w polskiej lidze. Pod wodzą Filipiaka, z jednosezonowym potknięciem, Cracovia uczestniczy w rozgrywkach polskiej Ekstraklasy.

4. Cracovia równa się Ekstraklasa

W roku 2013, po jedno sezonowej przerwie, Cracovia wróciła na najwyższy szczebel rozgrywkowy. Przez 8 kolejnych sezonów Pasom udało się dwukrotnie zająć czwarte miejsce w lidze, w sezonach 2015/16 i 2018/19. Były to największe osiągnięcia Cracovii od sezonu 2006/07, kiedy to również Krakowianie zajęli czwartą lokatę. Według bukmacherów Cracovia ma raczej niewielkie szanse, aby pobić to osiągnięcie w najbliższym czasie. Zajęcie przez Biało-Czerwonych pozycji od 1 do 3 premiowane jest przez bukmacherów 40-krotnością postawionej kwoty.

5. Wysoko w rankingach

Cracovia zajmuje obecnie 11 miejsce w tabeli wszech czasów Ekstraklasy. Krakowski klub wyprzedza m.in. GKS Katowice, Polonię Warszawa czy Lechię Gdańsk. Cracovia rozegrała do tej pory 43 sezony w najwyższej lidze i sięgnęła po 4 tytuły mistrzowskie, co daje całkiem dobrą średnią na poziomie nieco ponad 10 sezonów na jedno zanotowane Mistrzostwo Polski. Cracovia jest jednocześnie jedną z dwunastu drużyn, która przekroczyła barierę 1000 zdobytych punktów na boiskach najwyższej polskiej ligi.

Podsumowanie

Cracovia ma fascynującą historię sięgającą początków XX wieku. Krakowska drużyna wielokrotnie zapisała się w annałach polskiego sportu. Na krajowym podwórku zdobyła praktycznie każdy laur, choć większość z nich to zdobycze, których obecne ani poprzednie pokolenie nie ma prawa pamiętać. Być może już niedługo, za sprawą dobrej organizacji klubowej, Cracovia włączy się w walkę o najwyższe miejsca w tabeli.

/ 5. Ocen:

Nowa oferta bonusów legalnych bukmacherów Bonus bez depozytu 29 PLN (kod: BETONLINE) – www.STS.pl
Bonus bez obrotu 500 PLN (kod: BETONLINE) – www.Fuksiarz.pl
Cashback 600 PLN (kod: BETONLINE) + freebet 60 PLN – www.Betfan.pl

Najlepsi bukmacherzy

Back to top button